42 ROCZNICA WYBORU JANA PAWŁA II NA STOLICĘ PIOTROWĄ

„Jan Paweł II”

„Przychodzę do was z daleka
Zostawiam wysokie Tatry
I katedrę wawelską
We mnie wiele umarło
Odpłynęło, abym mógł być
Tu gdzie Piotr
Razem z wami (…)”
(Jerzy Czarnota)

16 października mija 42 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Wybór Polaka na Piotrową Stolicę  był niezwykłym wydarzeniem w dziejach świata, ale, jak się okazało, zapowiedzianym w poetyckim proroctwie naszego narodowego wieszcza - Juliusza Słowackiego:

„Pośród niesnasek - Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla Słowiańskiego oto Papieża
Otwarty tron (…)
Twarz jego, słońcem rozpromieniona,
Lampą dla sług,
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło – gdzie Bóg (...).”

16 października 1978 roku cały świat usłyszał z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie: "Habemus Papam…". Papieżem nie został Włoch, lecz Polak z Wadowic. Chwilę później na balkonie Bazyliki św. Piotra pojawił się uśmiechnięty kardynał Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. W pierwszej ze swoich encyklik „Redemptor Hominis” (marzec 1979 rok) wyjaśnia swój wybór imienia jako bezpośrednie nawiązanie do swoich poprzedników: Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i kontynuowanie ich nauczania. Myślą przewodnią Jego pontyfikatu trwającego ponad 27 lat, trzeciego pod względem długości, były słowa „Nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi!”  wypowiedziane przez Jana Pawła II, podczas oficjalnego jego rozpoczęcia w Rzymie 22 października 1978 roku.

            13 maja 1981 roku podczas audiencji dla pielgrzymów na Placu św. Piotra padły strzały, które dosięgły ojca świętego. Rok po zamachu papież udał się do Fatimy, chcąc złożyć Matce Boskiej hołd i podziękowanie za to, że ocaliła mu  życie. Tam też w 1993 roku w 11. rocznicę zamachu na jego życie ustanowił Światowy Dzień Chorego, który jest obchodzony co roku 11 lutego.

            Dla Jana Pawła II każdy człowiek był bratem. Modlił się za wszystkich i prosił o modlitwę. Był orędownikiem pokoju i sumienia świata. Każde jego słowo, gest, uśmiech wzbudzały ogromny entuzjazm. Całym swoim życiem ukazywał Chrystusa. On – Apostoł modlitwy, największy misjonarz wielokrotnie powtarzał: „(…) Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, jest wrażliwa na niedolę innych, nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich, miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania”.

            Od początku lat 90. Jan Paweł II cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Ostatni raz Ojciec Święty pojawił się publicznie w Niedzielę Wielkanocną 31 marca 2005 roku, ale już nie mógł wydobyć z siebie głosu. 2 kwietnia o godzinie 21:37 nastąpił kres jego życia. W chwilę później zabrzmiał największy dzwon Bazyliki św. Piotra, obwieszczając światu śmierć papieża Jana Pawła II.

             Został on beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie Jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie, od momentu ogłoszenia go błogosławionym, znajduje się we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w kaplicy św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w Jego rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Nauczyciele bibliotekarze