CO JADAŁ WINCENTY WITOS?

Mogli się o tym przekonać zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie z ZSA-T podczas obchodów Święta Patrona Szkoły w dniu 27 października 2018r. Uczniowie klas I III i IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką nauczycieli przygotowywali tradycyjne dania charakterystyczne dla kuchni galicyjskiej.
Kuchnia ta coraz częsciej modyfikowana i urozmaicana,  widoczna jest również dziś na stołach wielu domów i restauracji.  W tamtych czasach najczęściej jadano potrawy z kasz, ziemników, mleka, dania mączne.

W kuchni polskiej dużą rolę odgrywały również warzywa dające się przechowywać przez okres zimowy, czyli rośliny strączkowe, kalarepa, rzepa. Nie brakowało również owoców – jabłek, gruszek, śliwek, z których sporządzano kompoty, powidła i inne przetwory.  

W muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach do dnia dzisiejszego znajduje się piec chlebowy, w którym wypiekano chleb na zakwasie. Nasi uczniowie serwowli takie właśnie tradycyjne chleby z różnymi dodatkami np. smalcem z jabłkiem i śliwką suszoną, powidłami śliwkowymi, twarogiem ze szczypiorkiem. Podawane były także gołąbki z sosem grzybowym, zapiekanka z kaszy jaglanej, tradycyjne wędliny i pasztety z chrzanem i żurawiną.

Obok kuchni galicyjskiej zagościły potrawy współczesne, takie jak: ciasta, desery, sałatki i inne zakąski.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Goście bardzo chętnie sięgali po tradycyjne smaki swojego dzieciństwa, które w każdym domu były różnie przygotowywane i podawane.

Sylwia Nizioł & Dorota Dudzińska