LEKCJA W CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ

Dnia 23 stycznia 2019r. uczniowie klasy I Tib wraz z panią Małgorzatą Piętą udali się do Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, aby tam uczestniczyć w spotkaniu naukowym, które łączyło wykład, prezentację, zwiedzanie świeżo wyremontowanego budynku Kasy Oszczędności oraz wystaw. Na początku pan Jacek Magdoń z  rzeszowskiego oddziału IPN  opowiedział o trudnej drodze Polaków ku odzyskaniu niepodległości. Uczniowie mogli zdobyć wiedzę na temat roli legionistów pochodzących z naszych okolic w walce o wolność. Były także zdjęcia, ciekawostki i fakty z życia Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Uważni słuchacze mogli odpowiedzieć na kilka pytań, otrzymując w nagrodę upominek w postaci wyjątkowej zakładki do książki o tematyce 100-lecia niepodległości Polski.

Po wykładzie uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. karabiny, mundury czy bidony wojskowe zgromadzone na ekspozycji pt. „Drogi mieszkańców Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego do Niepodległości w latach 1914-1920”.  Pierwszej klasie informatycznej zostały przybliżone sylwetki niektórych osób walczących za niepodległość, które pochodziły z Ropczyc i okolic. Następna wystawa poświęcona była Polakom, którzy w czasach gdy Polska była pod zaborami wyjechali w głąb Afryki. Znajdowały się na niej obrazy przedstawiające miejsca w klimacie podzwrotnikowym oraz ciekawe pamiątki z Czarnego Lądu.

Na koniec obejrzeliśmy gabinet Dyrektora Kasy Oszczędności.  W pomieszczeniu znajdowało się staromodne umeblowanie, krzesło oraz biurko dyrektora, a także wycinki gazet z początku dwudziestego wieku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Adrian Alberski, kl. I Tib