NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

"Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,
o tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.
Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze..."

(Antoni Słonimski "Niepodległość")

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. W 1918 roku ziściło się marzenie wielu pokoleń żyjących pod zaborami. Polska, po 123 latach niewoli, stała się wolnym państwem. Naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)” W latach 1919 - 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

            Współcześnie, obchody tego święta z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów uroczystości to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 roku w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy parady ulicami miast.

             W tym roku mija 102. rocznica tego wydarzenia. Będzie ona wyjątkowa ze względu na pandemię COVID -19 i związane z nią ograniczenia. W dużej mierze będziemy obchodzić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób symboliczny. Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, np. poprzez wywieszenie flagi,  udział w akcji "Niepodległa do hymnu", czy Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Nasi uczniowie 10 listopada 2020 roku o godzinie 11:11  wraz z nauczycielami zaśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego" w formie on-line, włączając się w ten sposób w akcję "Szkoła do hymnu". Słowa  tej pieśni uświadamiają, jak wiele zawdzięczamy  bohaterom, dzięki  którym Polska wróciła na mapy Europy. Niech podsumowaniem refleksji będą słowa piosenki Marka Grechuty:

„Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd Promyk słońca w gęsty las, nadzieja (...)"

Nauczyciele bibliotekarze