ARCHITEKCI W TERENIE UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

W dniu 08.10.2015r. klasa PIERWSZA w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu uczestniczyła w pracach pielęgnacyjnych na terenie Placu Rekreacyjno-Rozrywkowego przy ul. Spokojnej w Ropczycach Witkowicach. Prace odbywały się w ramach zajęć praktycznych „ Prace w obiektach architektury krajobrazu”. Dzięki nawiązanej współpracy z Radnym Rady Miejskiej w Ropczycach Janem Curzytkiem młodzież naszej szkoły mogła pomóc w pracach pielęgnacyjnych w ramach zajęć i nawiązać współprace z lokalną społecznością. Założycielem, pomysłodawcą i opiekunem ogródka rekreacyjnego jest Radny Jan Curzytek , były i wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. To dzięki jego staraniom i pomysłom powstał taki przepiękny teren.

Wszystkie prace pielęgnacje, budowlane, konserwatorskie wykonuje Pan Jan Curzytek w ramach czynu społecznego. Z terenu ogródka rekreacyjnego mogą korzystać osoby starsze, młodzież jak również i dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie o każdej porze roku. Najmłodsze dzieci w lecie mogą jeździć na rowerkach, a zima zjeżdżać na sankach na specjalnie przygotowanym do tego celu stoku. Młodzież ma możliwość gry w piłkę nożną, siatkowa. Można również odpocząć i posiedzieć na huśtawkach, krzesełkach albo ławeczkach. Przyroda w tym miejscu jest zadziwiająco piękna o każdej porze roku. Młodzież naszej szkoły w ramach prac na terenie Placu Rekreacyjno – Rozrywkowego prowadziła nasadzenia roślin : trzmielina Fortune’a ‘Emerald’n Gold’ - Euonymus fortunei ‘Emerald’n Gold’ oraz suchodrzew chiński - Lonicera pileat, jak również wykonywała cięcie formujące.

Głównymi pracami przyszłych Architektów Krajobrazu oprócz nasadzeń było przygotowanie górki saneczkowej na zbliżający się sezon. Praca była bardzo ciężka lecz przyjemna. Pogoda w tym dniu nam dopisała było ciepło, słonecznie lecz wiecznie. Młodzież bardzo chętnie i ochoczo poznawała nowe jak dla uczniów Pierwszej Klasy Architektury Krajobrazu narzędzia, którymi się posługiwali podczas prac jak i sposoby wykonania prac. Podczas zajęć pracowaliśmy profesjonalnymi narzędziami firmy Fiskars pozyskanymi dla naszej szkoły z projektu Unijnego Podkarpacie Stawia na Zawodowców dzięki projektowi napisanemu przez Panią Ewe Tomake. W pracach na terenie Placu Rekreacyjno-Rozrywkowego udział wzięli: Weronika Buraś, Magdalena Chlewicka, Weronika Chowaniec, Joanna Gołaszewska, Patrycja Kaczor, Renata Kanach, Martyna Kot, Bartłomiej Nykiel, Patrycja Pazdro, Arkadiusz Sakowski uczniowie pierwszej klasy zawodzie Technik Architektury Krajobrazu w pod opieka Pani Ewy Tomaki.

zdjęcia