W ostatni poniedziałek mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole młodzież z klas ósmych Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Ropczycach. Pierwszym punktem spotkania była prelekcja Małgorzaty Knych – dietetyczki, absolwentki naszej szkoły, która opowiedziała młodzieży o przyjemnych chwilach spędzonych niegdyś u nas oraz zapoznała uczniów z pracą dietetyka.
Następnie nasi goście wzięli udział w konkursie „Kulinarne potyczki na wesoło”. Uczniowie rywalizowali w serii wyzwań, prezentując swoje umiejętności, kreatywność i ducha pracy zespołowej w kilku konkurencjach, np.: ubijaniu piany na czas, przelewaniu wody z kubka do kubka, rozpoznawaniu smaków i dopasowywaniu potraw do obrazków – emocje chwilami sięgały zenitu!
Uczniowie mieli też możliwość samodzielnie skomponować pełne smaku burgery oraz udekorować piernikowe serca dla swoich mam z okazji ich święta. Niektórzy wykazali spore zdolności do tworzenia estetycznych i kreatywnych ozdób z lukru królewskiego!
Podczas pobytu w naszej szkole młodzież szkół podstawowych wybrała się również na Warsztaty Szkolne, gdzie poznawała tajniki kierunków: Architektura Krajobrazu, Geodezja, Mechanizacja Rolnictwa oraz Energetyka Odnawialna.
Młodzież zaczęła swoją przygodę z kierunkiem Architektura Krajobrazu od podziwiania i rozróżniania nasion różnych warzyw (koperku, sałaty, buraczków czerwonych, fasolki szparagowej). Następnie młodzi ludzie przygotowali ziemię do sadzenia sałaty. Jak się później okazało, był to nie lada wyczyn – własnoręczne zasadzenie sałaty masłowej do kubeczka! Po raz pierwszy w życiu! Kolejnym krokiem było sadzenie kwiatów doniczkowych. Podobnie, jak przy sałacie, rozpoczęliśmy od przygotowania ziemi, kubeczków i roślin. Sadzona była sansewieria gwinejska – wężownica. Sansewieria ze względu na niewiarygodną odporność na brak wody zwana jest „rośliną z żelaza” , bardzo odporną na niesprzyjające warunki środowiska. Kolejną jej zaletą jest działanie polegajace na oczyszczaniu powietrza z toksyn.
Ostatnim etapem wyzwań dla przyszłych architektów krajobrazu była praca artystyczna w postaci zdobień wykonywanych na formach z masy porcelanowej, które zostały wcześniej przygotowane na tę okazję przez uczniów klasy 3. i 4. TAK. Do wyboru młodzież miała kwiaty, liście, samochody, serca, były też traktor i ludzik, więc każdy mógł wybrać odpowiedni motyw.
Po zakończonych zajęciach młodzież zabrała ze sobą własnoręcznie wykonane przedmioty oraz sadzonki, a ponieważ był dzień MAMY – każdy mógł później obdarować swoją rodzicielkę pięknymi prezentami.
Uczniowie klas ósmych 26 maja 2025 r. wzięli również udział w warsztatach zatytułowanych „Wybrane zagadnienia z obsługi – Polska.geoportal2.pl”. Zajęcia zostały przygotowane przez uczniów klasy 4. technikum geodezyjnego we współpracy z nauczycielem. Podczas warsztatów młodzież miała okazję zgłębić tajniki korzystania z geoportalu oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat technologii geoinformacyjnych. Na zakończenie odbył się konkurs sprawdzający zdobytą wiedzę, w którym najlepsi uczestnicy zdobyli nagrody. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Na koniec spotkania nasi goście mieli okazję spróbować pysznej szarlotki oraz gofrów z owocami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i świetną zabawę, a uczniom szkół podstawowych za wspólne chwile pełne smaków i radości! Dziękujemy też nauczycielom, którzy przybyli wraz z uczniami i wspierali ich podczas tego wydarzenia, które było nie tylko okazją do nauki, ale także do integracji i wymiany doświadczeń w gronie młodych geodetów, pasjonatów gastronomii, architektury krajobrazu oraz technologii.
Alina Czarnik
Magdalena Charchut
Ewa Tomaka-Bokota
Dorota Dudzińska
Agnieszka Konefał
Sylwia Nizioł