W dniach 8 -10 grudnia 2021r. uczniowie Zespołu Szkół Agro -Technicznych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W wyjeździe wzięło udział 44 uczniów z klas: 3MP, 2 TŻ, 4TIa, 1 TMR, 4TŻ, 2TI, 3IaP, 3IbG, 3IbP wraz z opiekunami. Czas wypełniony był intensywnym zwiedzaniem stolicy.
Rozpoczęliśmy od Soho Factory Muzeum Neonów poznając zarówno historię jak i proces produkcji neonów – reklam świetlnych. Ważnym punktem pierwszego dnia wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. To dwa piętra po brzegi wypełnione interaktywnymi eksponatami. Całość podzielona na strefy tematyczne – światło, prąd, powietrze i w każdej z tych stref zwiedzający mogą przeprowadzać doświadczenia, ucząc się przy okazji, czemu tak się dzieje. Autorzy wystawy pokazują, że nauka, fizyka i chemia mogą być ciekawe, fascynujące i przydatne w życiu. Prosto z Centrum Nauki Kopernik poszliśmy nad Wisłę przywitać się z Syrenką Warszawską, a także zobaczyć imponujący obiekt Stadionu Narodowego.
Drugi dzień to zwiedzanie Łazienek Królewskich, historycznego zespołu miasta z Traktem Królewskim (Al. Ujazdowskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście), plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Starówka, a także zwiedzanie zespołu zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach. Chłód grudniowego dnia rekompensowały ciekawe historie opowiadane przez przewodnika p. Piotra Hummela. Późnym popołudniem mogliśmy podziwiać rozświetloną panoramę miasta z imponującymi wieżowcami z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Nasz pobyt w stolicy przypadł na okres przedświąteczny, więc mieliśmy możliwość oglądnąć iluminacje świetlne. Tym, którzy zechcieli po całym dniu spaceru w chłodzie pojechać jeszcze do Wilanowa, Świetlny Królewski Ogród odwdzięczył się nie lada wrażeniami.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy wystawę plenerową Muzeum Wojska Polskiego, a także Muzeum Powstania Warszawskiego – interaktywne muzeum upamiętniające największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.
Były to trzy dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji i wzmacniania relacji między uczniami.
Wycieczka odbyła się z dofinansowaniem z Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, co znacznie obniżyło jej koszty.
Agnieszka Wychocka