W poniedziałkowe przedpołudnie, 24 marca 2025 r., uczniowie klas 4 TŻ, 2 TŻ, 4 TI, 1 IPŻ, 5 TŻ, 3 IAP, 3 BM oraz 2 TMR wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu w szkolnej auli z Prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Ropczycach. Druh Waldemar Wilk zwrócił się do młodych ludzi, którzy „nadają Ojczyźnie moc przetrwania”. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią, wykonując to odpowiedzialne zadanie. Dzieląc się z zebranymi swoją pasją poetycką, nawiązał do obchodzonego niedawno Światowego Dnia Poezji.
Uświadomił uczniom jej wpływ na życie ludzi w ciągu wieków, zwłaszcza na życie Polaków walczących w Powstaniu Styczniowym. Powiedział, że pełniła ona wraz ze wszystkimi innymi formami zarówno kultury, jak i sztuki, przenoszącymi narodową pamięć wśród współczesnych i przyszłych pokoleń, niezwykle istotną rolę. Prezes TG „Sokół” w Ropczycach opowiedział również o poświęceniu i ofierze żołnierzy wyklętych, których pamięć kultywują liczni przedstawiciele środowiska uczniowskiego w naszej szkole nie tylko 1 marca każdego roku, ale też w inne dni, choćby przez noszenie bluz z nadrukami upamiętniającymi ich wysiłek podjęty w celu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Druh Waldemar Wilk przedstawił także historię powstania TG „Sokół” na ziemiach polskich pod zaborami, rozwój jego gniazd i fenomen „Sokoła” w skali światowej. Zwrócił uwagę na spryt założycieli „Sokoła”, będącego odpowiedzią na „determinacje ojców i potrzebę wolności, a także bezpośredni krok w odzyskiwaniu niepodległości w 1918 r.”, którzy potrafili przemycić zakazane wówczas symbole i barwy świadczące o przywiązaniu Polaków do polskości, wiary w nią i w odzyskanie suwerennego bytu państwa, np. w mundurach członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Następnie skierował uwagę młodzieży na potrzebę nauki, rozwijania swoich talentów, pasji, powołań, współpracy z nauczycielami, aby po ukończeniu szkoły mogli wykorzystać otrzymaną w niej bazę do budowania lepszej przyszłości własnej i Ojczyzny. Przypomniał także o zbliżającej się 20 rocznicy śmierci Jana Pawła II i wielkości tego Polaka oraz o wadze głoszonych przez niego wartości, jak również o docenianiu i szanowaniu osób starszych.
Swoje wystąpienie druh Waldemar Wilk wzbogacił przeczytaniem kilku napisanych przez siebie pięknych wierszy, a także okrasił je przykładami ze swojego życia, co jeszcze bardziej podniosło wartość słów wypowiedzianych do zgromadzonych w auli i za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Druga część spotkania miała charakter kameralny. Członkowie Koła plastyczno – literackiego „Strumyk” działającego od niedawna w ZSA-T, reprezentanci klasy
4 TŻ oraz przedstawiciele klasy 2 TŻ wraz z ich sympatykami z klasy 2 TŻ, przeszli wraz z Prezesem i opiekunką Koła do sali 207.
Tam, w miłej atmosferze, przy konsumpcji ciasteczek i innych smakołyków, uczniowie działający w „Strumyku” pochwalili się swoją pracą, pokazali też, jak ją wykonują, wypełniając różnymi materiałami kolejne plansze reklamujące zawody nauczane w naszej szkole w połączeniu z wykreowanymi przez nich obrazami sokoła wędrownego oraz zaprezentowali wraz z opiekunką ich działalności napisane w ubiegłym tygodniu haiku, akrostychy i miniatury poetyckie. Tutaj także mogli wysłuchać ciekawej wypowiedzi Prezesa, który podkreślił to, jak cenna jest ich praca literacka i artystyczna oraz zachęcił do współpracy z TG „Sokół”. Serdecznie dziękujemy za życzliwość Prezesa Waldemara Wilka oraz ciepłe i przychylne ocenienie początkowych starań Koła „Strumyk”.
Oprawę gastronomiczną spotkania przygotowała uczennica klasy 4 TŻ, Weronika Dziedzic, pod kierunkiem pani Wioletty Walczyk – Weselak. Serdecznie dziękujemy.
Katarzyna Czajkowska