14 LISTOPADA — ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ

Dlaczego 14 listopada? To dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, doktora Frederica Bantinga. W wielu krajach w tym dniu organizowane są liczne wydarzenia i konferencje, podczas których zgłębia się wiedzę dotyczącą choroby. Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło. Obecne we wszystkich kulturach świata. Symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem zjednoczenia.

Wspólne wysiłki podejmowane, by podwyższać jakość życia diabetyków, zwrócenie uwagi na problem cukrzycy i edukacja społeczeństwa w zakresie rozpoznawania przyczyn, objawów i sposobów leczenia oraz zapobiegania chorobie, wtedy gdy jest to możliwe są głównym celem obchodów święta.
Cukrzyca to przewlekła choroba metabolizmu wywołana podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny.

Najczęstszymi objawami cukrzycy, szczególnie w zaawansowanym stadium, są: senność, osłabienie organizmu, znaczna utrata wagi w krótkim czasie, nudności i ciągłe odczuwanie pragnienia.

Przyczyny? Niezdrowy styl życia, nadmierne spożywanie żywności wysoko przetworzonej, zwłaszcza fast food, oraz brak aktywności fizycznej. Połączenie tych czynników prowadzi do otyłości. Dodatkowo, cukrzyca ma podłoże genetyczne – jeżeli choruje bliska osoba z rodziny to istnieje prawdopodobieństwo, że i ty zachorujesz. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.Mimo że cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną, świadomość społeczna dotycząca przebiegu choroby jest niewielka. W związku z tym do uczniów klas pierwszych zostaną wysłane materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz sposobów leczenia i zapobiegania chorobie.
M.CH.