JESIENNE WĘDROWANIE

W piątek 19 października korzystając z ostatnich dni pięknej pogody młodzież naszej szkoły wybrała się na wędrówkę po Czarnorzecko - Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Najpierw udaliśmy się do miejscowości Stępina gdzie obejrzeliśmy niemieckie stanowisko dowodzenia z okresu II wojny światowej. Dzięki naszemu przewodnikowi panu Maciejowi Piękosiowi, mogliśmy od środka zobaczyć schron dla niemieckich pociągów sztabowych, w którym 27 sierpnia 1941 roku spotkali się Adolf Hitler i Benito Mussolini.

Pan Maciej w ciekawy sposób opowiedział nam historię tego miejsca i oprowadził nas po jego zakamarkach odpowiadając na wszystkie pytania. Jego opowieść była tak malownicza, że nasz kolega podobno zobaczył w jednym z korytarzy ducha Hitlera. Następnie ze Stępiny udaliśmy się do Rezerwatu „Góra Chełm”, który ze względu na swoje walory przyrodnicze i historyczne jest jednym z najciekawszych i zarazem najchętniej odwiedzanych miejsc znajdujących się w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Po krótkim, lecz intensywnym marszu, (w którego trakcie niektórzy z nas wykazywali spore braki kondycyjne) szczęśliwie dotarliśmy na wysokość 515 m. n. p. m. Odpoczęliśmy między przepięknymi bukami przy drewnianej kapliczce, która powstała najprawdopodobniej w XVIII wieku. Kapliczka została przyozdobiona w 1887 roku a w ubiegłym po raz kolejny odnowiona. Wewnątrz kapliczki znajduje się wotywny obraz Matki Boskiej Leżajskiej. Miejsce to było i jest nadal, choć w znacznie mniejszym stopniu znane w okolicy, jako miejsce kultu.

Spod kapliczki udaliśmy się na znajdujące się niedaleko miejsce biwakowe gdzie przy ognisku podziwialiśmy mieniącą się cudownymi kolorami polskiej złotej jesieni przyrodę rezerwatu. Po zakończeniu ogniska rozśpiewani i uśmiechnięci w doskonałych humorach wróciliśmy do Ropczyc.

P.S.

Dziękujemy Bartkowi za przepiękne filmiki i zdjęcia.

ZOBACZ FILM

ZOBACZ ZDJĘCIA

Michał Zegar & Bogusław Wojnowski